Tartalomjegyzék

Innen: IMA ERP tudasbazis
A lap korábbi változatát látod, amilyen Imawikiadmin (vitalap | szerkesztései) 2019. június 21., 15:46-kor történt szerkesztése után volt. (Cégadatok beállítása)

IMA telepítése

Honlapunkról imakonyveloprogram le kell tölteni az IMA-t minden gépre, amin használni szeretnék a programot.

Be kell jelentkezni a demo adatbázisba

felhasználó név: eredeti jelszó: 1234

Be kell lépni az IMA demo cégbe. Ezt követően belépve, az ima legfelső menüsorában, bal felső “Beállítások/Liszenszek” menüpontban “Új” gomb megnyomásával, megjelenik az alábbi ablak:

Liszensz ablak.png

A kitöltéshez szükséges API kulcsot e-mailben küldtük, a hozzá tartozó utolsó 4 karaktert pedig külön SMS-ben. Beírást követően oké, a liszenszeket mutató ablakból kilépés.

Újra kell indítani az IMA-t.

Induláskor meg fog jelenni a demo és a saját cég, belépés a saját cégbe, az e-mailben megadott saját felhasználó névvel és jelszóval. A “Program adminisztráció / Kezdő” menüben a “Jelszó módosítása” gombbal javasoljuk ezt megváltoztatni.

Egyéb információk:

Az ima használatához teljes hozzáférés kell a programnak a C: ima3kliens mappához, illetve a /felhasználók/appdata/roaming/ima3 mappához (vagy értelemszerűen oda ahova települ). Ellenőrizzük, hogy nekünk van-e teljes jogunk, telepíteni, a programon módosításokat végrehajtani, ne csak rendszergazdai joggal lehessen, mert ez a frissítéseknél gondot okozhat. Az ima3kliens mappát, ill. a mappán belüli ima3.exe és donwloader.exe fájlokat érdemes hozzáadni a tűzfal / vírusirtó kivételekhez, hogy ne blokkolják a kommunikációt, valamint a routeren engedélyezni az alábbi címet és portokat: tcp/ip: 195.56.100.10 port: 40001, 40002�

IMA felülete

2Ima felület.png

Bal oldalon alul láthatóak a főmenüpontok, felette, a kiválasztott menü alpontjai. Jobb oldalon látjuk az aktív menüponthoz tartozó ablakot. A nagyobb felület eléréshez, a menüsort kitakarhatjuk, ha a kékszínű függőleges szalagra kattintunk. Mindegyik ilyen kék színű, felület elválasztó szalag rákattintással ki/be kapcsolható.

Az ablakok és felviteli felületek jellemző gombjai az “Új(F5)” - az új tételek létrehozásához, a “Karton(F6)” - a már létrehozott tétel megtekintéséhez, szerkesztéséhez (könyvelés előtt) és a “Törlés(F7)” gomb, mellyel a még nem véglegesített, le nem könyvelt tételeket tudjuk törölni. Az “Aktualizálás(F2)” gomb segíti a módosult adatok átvételét, akár a felületek között, akár az egyidejű felhasználás során bekövetkezett változások kapcsán.

A gyors közlekedést a billentyűzet tabulátor gombjának használata segíti. Többes kijelölést a shift és ctrl gombok segítségével végezhetünk.

A dátum mezőkbe aktuális hónapra való rögzítéshez a napot (pl: 18.04.09 nap beírásához amennyiben árpilis az aktuális hónapunk elég a 09-et beírni és nyomni egy tab-ot), aktuális évben a hónapot,-napot (0409 tab), folyamatosan egybe írva pont nélkül elégséges megadni, ezt az év megadásához, az év utolsó két karakterével bővítjük, pl. 160504

Az ima egyben pénzügyi és könyvelői rendszerként is funkciónál, elsődlegesen az “Ok” gombbal rögzített tételek csak az analitikában jönnek létre, és a “Véglegesítés” vagy “Könyvelés” gomb használatával kerülnek a főkönyvbe.

IMA használatához szükséges kezdeti beállítások

Cégadatok beállítása

A cég adatait a „Program adminisztráció” modul – „Kezdő”- „Cégadatok módosítása” menüponton keresztül tudjuk beállítani.

3Cégadatok.png

Fontos az “Adószám” (ha rendelkezünk vele, lejjebb a “Közösségi adószám”) kitöltése, és a “Cég bankok” megadása.

A “Cég bankok” – Bankszámla létrehozása, az “Új” gombra kattintva történik. Itt azokat a cégbankokat, bankszámla számokat szerepeltessük, amiket az imából számlázva a számlán szerepeltetni szeretnénk. Egy bankot akkor is meg kell adni, amennyiben számlázás nem, csak könyvelés történik. Fontos, hogy az alapértelmezett pipát a bankhoz tegyük be! (Több bank esetén válasszuk ki, melyik legyen az alapértelmezett, de egy esetén is legyen megjelölve, mert ez alapján fogja a kiállított vevő számlára automatikusan betenni.) Az alapértelemezett bankot pénznemenként tudjuk meghatározni, számla írásakor a számla pénznemének megfelelő bankszámlaszámot fogja felkínálni.

Értelemszerűen töltsük a többi adatot is, ha imá-ból számlázunk, akkor az itt megadott e-mail cím, internet cím, telefon, fax fognak megjelenni a számlaképen. Az “OK” gombra kattintva mentjük a módosításokat.

A beállítások után egyszer újra kell indítani a programot! A cégadatokat a rendszer az induláskor olvassa ki, így egy újraindítás szükséges a felvitt adatok betöltődéséhez.

Cég adózás, ÁFA típusa “Beállítások / Főbeállítások / Adózási típus” menüpontban tudjuk a cég Adózási és ÁFA típusát, időszakokra megadni. A normál típusokat nem szükséges beállítani, az az alapértelmezett. Az “Új” gombbal felvesszük kezdő időponttal valamely megfelelő típust, majd változás esetén a változás kezdő időpontjával felvesszük az új típust, a rendszer automatikusan lezárja a megelőző szakaszt. Itt ne hozzunk létre átfedésben különböző típusokat. A rendszer 13.01.01-től normál cégként hoz létre minden új céget, így leghamarabbi időpontra 13.01.02-től lehet beállítani a pénzforgalmist (vagy valamely adózási típust), az új létrehozásával záródik le az előző időszak. IMA innen veszi az adatokat, a dátum szerinti típusnak megfelelően fogja kezelni a céget.

Pénzforgalmis cég esetén jelöljük a “Beállítások /Főbeállítások / Adózási típus” menüben, hogy a cég mely időszaktól pénzforgalmis, előzőekben megadott szempontok szerint, ne legyen átfedés. Ezen kívül a “Beállítások /Főbeállítások / Pénzügy/Számvitel” menüben adjuk meg a pénzforgalmi áfa főkönyvi számokat, ez a menü a “karton” gomb megnyomásával válik szerkeszthetővé. A partner kartonján tüntessük fel, hogy Eu vagy Harmadik Ország, ezt a pénzforgalmis cégnél be kell pipálni, ha közösségen belüli ügyletről van szó.

Számlatükör testre szabása

Teszt cég és minta cég használata

Pénzügy/Számviteli alapbeállítások

Bank beállítása

Pénznemek használata

Pénztár beállítása

További, néhány kiemelten fontos beállítás

Felhasználói jogok jogosultsági csoportok beállítása

Technikai számla

Jogcím használata

Számla rögzítés

Szállítói számla rögzítés

Devizás számlák rögzítése

Vevői számla rögzítés / Vevői devizás számla rögzítés

Számlákkal kapcsolatos további műveletek

Számla másolása / Jóváírás

Sztornózás

Számlák importálása

Számlázás imá-ból

Előleg számla

Számlák nyilvántartása, nyomonkövetése

Bank napló rögzítés

Bank import

Pénztár

Nyitó napló, nyitó szállítói-, vevői számlák felvitele

Nyitás

Zárás

Könyvelés ellenőrzése / Hiba keresés