Egyéb jövedelem

Innen: IMA ERP tudasbazis
A lap korábbi változatát látod, amilyen Imawikiadmin (vitalap | szerkesztései) 2019. október 9., 14:10-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Egyéb Jövedelmek

Itt tudunk a bal oldali menüben megadni olyan összegeket ami az alap jogviszony adatok között nem szerepel, Egyéb jövedelem jogcímén történő kifizetésekre vonatkozó adatokat.

pl. ➢ Tagi kivét, Megbízási díj

➢ Ingatlan bérbeadás

➢ Túlóra/Bérpótlék

➢ Osztalék

➢ Munkaviszonnyal kapcsolatos ktg térítés

Egyéb jövedelmeket, az új gomb használatával a legördülő menüből lehet kiválasztani, a legördülő menü mellett található kis ikonnal tudunk újat létrehozni. Az így létrehozott, beállított jövedelem típust utána már bármikor ki tudjuk választani.

Egyéb jövedelem 1.jpg

Egyéb jövedelem 2.png

A beállításnál figyeljünk oda, hogy kinél milyen járulékot akarunk érvényesíteni, azt pipáljuk, mert ez alapján fogja számfejteni a kifizetés összegét. A jövedelem típusát is meg kell adni, hogy melyik kategóriába, melyik bevallási sorba tartozik.

Az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmet, tagi kivétet külön meg kell jelölni a jelölő négyzetek bepipálásával, ill. hogy a kiva alapba beletartozó összeg kifizetéséről van-e szó.

A költségarányos elszámolásokról a nyilatkozat típusát ki kell választani, és a hozzá tartozó számításhoz a %-ot/értéket meg kell adni.

A főkönyvi számokat ne felejtsük el megadni a könyveléshez.

Ezen a beállításon kell még döntenünk arról, hogy a létrehozott jövedelem kategória másolódjon-e a következő havi számfejtésekben, vagy ne. Olyan esetben, ha van akinél ismétlődik, de van akinek egyszeri kifizetésről van szó, akkor érdemes kétfélét létrehozni és mindenkinél a megfelelőt alkalmazni.


Bérpótlék, Túlóradíj

A túlóra elszámolására az egyéb jövedelem beállításainál kiválasztjuk a Bérpótlék típust, hogy melyik %-os túlórával számoljon.

A százalékok a megemelt részt jelentik, figyeljünk oda, hogy benne van-e a jelenlétben vagy nincsen eredetileg. A 40%-os ügyeleti díj például +40%-ot jelent, a megadott óraszámra, 140% óradíjat számol, ami feltételezve, hogy normál munkanapon végezte a túlmunkát, nem szerepel külön a jelenlét alapján a normál alapbér számfejtésében.

Amennyiben azonban pl. szombati munkavégzésről van szó, ha a jelenlétben megadjuk a szombati munkavégzést, arra számfejtéskor egy plusz napot, 8 óra munka bért számfejt automatikusan, ehhez képest a szombati munkavégzés pótlékát már csak a +100%-át kell elszámolni, ezért az egyéb jövedelemben, a megadott óraszám alatt jelöljük, hogy a pótlék alapja szerepel a jelenlétben, így egyszer a normál alapbére alapján elszámolja a szombatot, és plusz bérpótlékként a szombati munkavégzésre járó megemelt összeget. Ha a jelenléten nem szerepeltetjük, akkor természetesen pipa nélkül, 200%-al számoljuk a pótlékot. Azt vegyük figyelembe, hogy jelenléten csak teljes napokat tudunk megadni, 8 v. 4 órás munkavégzést, ami a dolgozó alapbeosztása. Így pl. 10 órás szombati munkavégzés esetén felviszünk 8órára egy pótlékot, amiben azt jelöljük, hogy szerepel a jelenlétben, és vegyünk fel még egy sort 2 óráról, ami a pótlék alapja nem szerepel a jelenlétben beállítású. Vagy 8-nál kevesebb óraszám esetén, ne szerepeltessük a jelenlét számításánál és a teljes óraszámot, pótlék alap pipa nélkül adjuk meg.

Osztalék kifizetés

Az osztalékot is Egyéb jövedelemként kell kezelni. Létrehozunk rá egy egyéb jövedelem kategóriát és beállítjuk a Jövedelem típusánál, hogy 368 - Osztalék, ill. 369 - Osztalék előleg, ennek megfelelően fogja vonni utána a járulékot. Osztalék előleg esetén csak az SZJA kerül levonásra, amikor osztalékként elszámoljuk, akkor jobb oldalon alul meg kell adni, hogy mennyi osztalékká vált előleget veszünk figyelembe, azaz, mekkora összeg után ne kerüljön felszámításra az SZJA. Az értékhatár figyelembe vétele szempontjából, az alatta lévő mezőbe azt az összeget tudjuk beírni, amit a 19,5%-os szocho alapjaként figyelembe kell venni. 2018-as évre rögzített osztalék esetén EHO-t számolunk.

Osztalék.png


Munkaviszonnyal kapcsolatos költségtérítés

A felvett egyéb jövedelem jogcímhez a 361 - Munkaviszonnyal kapcsolatos költségtérítés jövedelem típust kell választani, akkor lesz elérhető, az alatta lévő költségnyilatkozat legördülő menü, amiből kiválasztjuk a megfelelő nyilatkozatot. Amennyiben nyilatkozott az elszámolandó költségről, illetve költséghányadról, annak mértékét a sor kiválasztását követően tudjuk megadni.

Költségtérítés-nyilatkozat.png


Költségtérítés

A költségtérítés az Egyéb jövedelemhez hasonlóan működik, a jobb oldali menüben kiválasztva a költségtérítés menüpontot. Egyszerűbb felület, nincs jogviszony típus - sor választás.

pl. Óvodai költségtérítés, csak a kifizetett összeget adjuk meg, nincs elszámolás.

Költség nyilatkozatos elszámolás esetén az Egyéb jövedelmet kell használjuk.