Bank

Innen: IMA ERP tudasbazis
A lap korábbi változatát látod, amilyen Imawikiadmin (vitalap | szerkesztései) 2019. július 26., 15:02-kor történt szerkesztése után volt. (Bank napló rögzítése)

Bank létrehozása, beállítása

“Pénzügy/számvitel / Bank / Bank” Ebben a menüpontban vesszük fel az összes könyvelni kívánt bankot, bankszámlaszám, főkönyvi szám és pénznem beállításával. HUF pénznemet nem választunk ki, az az alapértelemezett, üres. Pénznemek használata megtekintése.

4Bank karton.png


Bank napló rögzítése

“Pénzügy/számvitel / Bank / Bank napló” A bank napló felület 3 részre tagozódik a felső harmadában válasszuk ki, hogy melyik bankban szeretnénk dolgozni, ugyanitt a dátum mező is szűrőként funkcionál. A bal oldali panelen tudunk egy bank kivonatot létrehozni, és a jobb oldalin tudjuk az arra vonatkozó tételeket rögzíteni.

Banknapló.png

Az “[F3]” gomb megnyomásával létrehozzuk az aktuális bankkivonatot, a kivonat számának, dátumának és tartozik követel forgalom megadásával. A forgalom megadása nem kötelező, azonban ajánlott. Az előzetesen felvitt forgalmat és a ténylegesen felvitt adatok egyezőségét ellenőrizhetjük vele. Az aktív baloldali kivonathoz, a jobboldali panelen lévő “ÚJ” gomb megnyomásával tudunk sorokat felvinni. (A “Banknapló” fejrésze a szűrőkkel összecsukható, a kék szalagra kattintással) Megadjuk a “Biz.dátum”-át, és “Típus”-át, bankot rögzíthetünk típusa szerint Főkönyvre, jogcímre, Szállítóra, Vevőre is. Ennek megfelelően adhatjuk meg hozzá a főkönyvi számot, vagy a partnert “Fők.szám / Partner” megadjuk a bank szerinti tartozik vagy követel oldal összegét és “Ok” gombbal rögzítjük. Ha pl. szállítóra rögzítünk, kiválasztjuk a partnert, és az “F9” gombra kattintva, felkínálja a szállító számláit, ahol kiválaszthatom, hogy melyik számlára történik a kiegyenlítés, így nem csak összeköti a számlával, de fel is tölti a számla adataival a banktételt.


Túlfizetések kezelése

"Beállítások / Főbeállítások"ban kell megadni, hogy partner főkönyvi számon, vagy külön főkönyvi számon kezelje-e. Abban az esetben, ha egy banki tételt a számlához kötötten túlfizetésknét ráteszünk konkrét számlára, akkor megjelenik az analitikán, a partner pénzügyi nyilvántartásán, de ne feledjük, hogyha nincs a partnernek kiválasztott számlája, és a banki tételt főkönyvi számra tesszük, akkor az analitikában nem jelenik meg, így a használt főkönyvet pl. előleg főkönyvi számot és a partner pénzügyi nyilvántartását együtt kell nézni a partner valós "folyószámla" megállapításához.


Devizás bank

Devizás bank esetén az árfolyamot, a bizonylat dátuma szerinti MNB-n adja meg ima, ez átírható a banki árfolyamra. Az árfolyam különbözetet automatikusan kezeli, ehhez Főbeállításban adjuk meg, az árfolyamkülönbözeti főkönyvi számokat. Fontos, hogy milyen árfolyamon számolunk, ha átlagárfolyamot használunk, azt feltétlenül állítsuk be a “Beállítások/ Főbeállítások/ Pénzügy/Számvitel” menüpont alatt!

Devizanemek közti keresztfizetések lehetségesek, forintos bankbank is tudunk devizás, és devizás bankban forintos kifizetést rögzíteni,vagy devizás számlán más devizát. Ebben az esetben viszont a főkönyvi szám árfolyama fals eredményt fog mutatni, ha pl. a szállítómra külön Eurós főkönyvi számot használok, de oda mindenféle pénznemben történt bekönyvelés, akkor annnak a főkönyvi számnak az eurós egyenleg értéke nem fog megfelelő árfolyamot eredményezni. Emiatt célszerűbb a keresztdevizás tételeket bankban átvezetési számlára könyvelni és a számlát a technikai átvezetési számlával kiegyenlíteni, így mindkét tétel esetén a saját árfolyamát fogja kezelni, és az átvezetési számlának lesz kevert pénzneme.

Bank import