Bank

Innen: IMA ERP tudasbazis
A lap korábbi változatát látod, amilyen Imawikiadmin (vitalap | szerkesztései) 2019. július 24., 08:20-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Bank létrehozása “Pénzügy/számvitel / Bank / Bank” Ebben a menüpontban vesszük fel az összes könyvelni kívánt bankot, bankszámlaszám, főkönyvi szám…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Bank létrehozása “Pénzügy/számvitel / Bank / Bank” Ebben a menüpontban vesszük fel az összes könyvelni kívánt bankot, bankszámlaszám, főkönyvi szám és pénznem beállításával. HUF pénznemet nem választunk ki, az az alapértelemezett, üres.

Bank napló rögzítése “Pénzügy/számvitel / Bank / Bank napló” A bank napló felület 3 részre tagozódik a felső harmadában válasszuk ki, hogy melyik bankban szeretnénk dolgozni, ugyanitt a dátum mező is szűrőként funkcionál. A baloldali panelen tudunk egy bank kivonatot létrehozni, és a jobboldalin tudjuk az arra vonatkozó tételeket rögzíteni.

Az “[F3]” gomb megnyomásával létrehozzuk az aktuális bankkivonatot, a kivonat számának, dátumának és tartozik követel forgalom megadásával. A forgalom megadása nem kötelező, azonban ajánlott. Az előzetesen felvitt forgalmat és a ténylegesen felvitt adatok egyezőségét ellenőrizhetjük vele. Az aktív baloldali kivonathoz, a jobboldali panelen lévő “ÚJ” gomb megnyomásával tudunk sorokat felvinni. (A “Banknapló” fejrésze a szűrőkkel összecsukható, a kék szalagra kattintással) Megadjuk a “Biz.dátum”-át, és “Típus”-át, bankot rögzíthetünk típusa szerint Főkönyvre, jogcímre, Szállítóra, Vevőre is. Ennek megfelelően adhatjuk meg hozzá a főkönyvi számot, vagy a partnert “Fők.szám / Partner” megadjuk a bank szerinti tartozik vagy követel oldal összegét és “Ok” gombbal rögzítjük. Ha pl. szállítóra rögzítünk, kiválasztjuk a partnert, és az “F9” gombra kattintva, felkínálja a szállító számláit, ahol kiválaszthatom, hogy melyik számlára történik a kiegyenlítés, így nem csak összeköti a számlával, de fel is tölti a számla adataival a banktételt.


Túlfizetések kezelése a Főbeállításokban kell megadni, hogy partner főkönyvi számon, vagy külön főkönyvi számon kezelje-e. Abban az esetben, ha egy banki tételt a számlához kötötten túlfizetésknét ráteszünk konkrét számlára, akkor megjelenik az analitikán, a partner pénzügyi nyilvántartásán, de ne feledjük, hogyha nincs a partnernek kiválasztott számlája, és a banki tételt főkönyvi számra tesszük, akkor az analitikában nem jelenik meg, így a használt főkönyvet pl. előleg főkönyi számot és a partner pénzügyi nyilvántartását együtt kell nézni a partner valós "folyószámla" megállapításához.

Devizás bank esetén az árfolyamot, a bizonylat dátuma szerinti MNB-n adja meg ima, ez átírható a banki árfolyamra. Az árfolyam különbözetet automatikusan kezeli, ehhez Főbeállításban adjuk meg, az árfolyamkülönbözeti főkönyvi számokat. Fontos, hogy milyen árfolyamon számolunk, ha átlagárfolyamot használunk, azt feltétlenül állítsuk be a “Beállítások/ Főbeállítások/ Pénzügy/Számvitel” menüpont alatt!

Devizanemek közti keresztfizetések lehetségesek, forintos bankbank is tudunk devizás, és devizás bankban forintos kifizetést rögzíteni,vagy devizás számlán más devizát. Ebben az esetben viszont a főkönyvi szám árfolyama fals eredményt fog mutatni, ha pl. a szállítómra külön Eurós főkönyvi számot használok, de oda mindenféle pénznemben történt bekönyvelés, akkor annnak a főkönyvi számnak az eurós egyenleg értéke nem fog megfelelő árfolyamot eredményezni. Emiatt célszerűbb a keresztdevizás tételeket bankban átvezetési számlára könyvelni és a számlát a technikai átvezetési számlával kiegyenlíteni, így mindkét tétel esetén a saját árfolyamát fogja kezelni, és az átvezetési számlának lesz kevert pénzneme.