Számla analitika és főkönyv egyeztetés - hibakeresés
Tartalomjegyzék
Számla analitika értelmezése IMA-ban:
Az IMA működésében az analitika (értsd számla analitika, továbbiakban analitika) részben független a főkönyvtől. A számlák rögzítése során létezik az analitikában rögzített, de nem könyvelt státusz, tehát egy számla attól, hogy rögzített vagy akár kiegyenlített még nem biztos hogy szerepel a főkönyvben, így az alábbi tipikus hibák mentén előfordulhat, hogy analitika és főkönyv eltérés jön létre.
Hogyan egyeztessünk analitikát főkönyvet, mely lekérdezéseket és hogyan használjuk?
A fentiek következménye, hogy egyeztetéskor külön kell lekérdezni a főkönyvet és az analitikát.
Egyeztetés folyamata:
Érdemes 2x elindítani az IMA-t. Az egyik IMA-ban lekérjük a főkönyvet az adott időszakra, a másik IMA-ban lekérjük az analitikát az adott időszakra (analitikánál más dátum beállítás szükséges, lásd alább) és összehasonlítjuk a kettőt.
Amennyiben egyezik készen vagyunk, amennyiben nem egyezik indul a hibakeresés az alább leírtak szerint.
FONTOS: az alábbiakban részletesen le van írva, hogyan keressünk kézzel eltéréseket, és melyek a tipikus hibák. Ez a keresési folyamat tanulságos a kedves olvasónak amennyiben azért olvassa ezt a cikket, hogy megértse az analitika és a főkönyv kapcsolatát.
Amennyiben ez már nem kérdés, érdemes a hibakeresést megkönnyítő funkciót használni, amely elvégzi helyettünk az összehasonlításokat.
Főkönyvi könyvelés / hivatkozás Számla analitika és főkönyv egyeztetés
Leggyakoribb eltérést okozó esetek:
Az eltérés pontos megkeresésének módja az alábbiakban részletezve, itt a leírás elején szeretnénk bemutatni a tipikus okokat:
Könyveletlen tételek:
FONTOS: bármilyen egyeztetés előtt nézzük meg a főkönyvi könyvelés / hibajavítás / könyveletlen tételek menüpontban, hogy a vizsgált időszakban van-e könyveletlen tétel, hiszen a már létező de le nem könyvelt tételek eltérést okoznak. Például rögzítve van már egy banki kiegyenlítés, de nem könyvelt, vagy szerepel a nyitó naplóban, de nem könyvelt.
Kiegyenlítés korábbi mint a számviteli teljesítés:
Általában a folyamatos teljesítésű és a rezsi számlák esetében szokott probléma lenni például:
- számla szv. telj 07.10.
- mivel folyamatos a számla a kelte 06.20.
- kiegyenlítésre kerül 06.28. dátummal bankból
tehát ha főkönyvet egyeztetünk 06.30-as határ dátummal akkor 06.28-al lett egy analitika és főkönyv eltérés, mert a banki könyvelés miatt már “lekerül” 311/4541-ről az egyenleg, az az egyenleg amely majd csak 07.10-el jelenik meg a számla könyvelésével
Természetesen ugyanez igaz évek között átívelő dátumok esetén is.
Tételek megkeresése:
Számlázás / Kimutatások / Számlák és kiegyenlítéseik menüpontban
A kimutatás úgy működik, hogy a számviteli teljesítés dátum szűrés alapján megkeresi a számlákat ÉS a kiegyenlítés dátuma szűrés alapján csak azon kiegyenlítéseket mutatja, melyek a kiegyenlítés dátum szűrésbe esnek, tehát jelen esetben lekérjük a teljes analitikát és a kiegyenlítések kezdő dátuma a határ dátumunk utáni 1. nap, most 06.30+1, ha év végével néznék akkor következő év 01.01.
Berendezzük a kimutatást a “Típus” oszlop alapján és látjuk melyek ezek a számlák.
Megoldás:
A számla kiegyenlítést át kell tenni egy “előleg” főkönyvi számra, és technikai naplóban elvezetni a számla kiegyenlítést a számviteli teljesítés dátumával. Abban az esetben amennyiben az általában használt technikai napló kerül alkalmazásra még vegyesben át kell vezetni p a 3895-453 között. Lehetőség van létrehozni új technikai naplót az elvezetésre használt főkönyvi számra, így egy lépésben lehet elvezetni.
IMA által történő automatikus átvezetés:
Forintos számlák esetében van automatikus funkció amely ezen átvezetési tételeket megcsinálja
Számla kiegyenlítés korábbi mint a számviteli teljesítés automatikus átvezetés beállítása
Analitika nélküli könyvelések folyószámlára:
Technikailag nincsen korlátozva, hogy bankból / vegyesből direktben könyveljünk 311/4541-re. Ez szintén eltérést okoz.
Ilyen tételek szoktak lenni az azonosítatlan utalások bankból. Erősen javasoljuk, hogy ezen tételek könyvelése külön főkönyvi számokra történjenek.
Ezeket meg tudjátok keresni a Pénzügy számvitel / Egyszerűsített excel export / Főkönyvi karton menüben.
Le kell szűrni az adott főkönyvi számra,
- abban az esetben ha vegyesben lett könyvelve akkor a napló oszlopban azt látjátok, hogy vegyes naplóból származik a tétel és a számla száma oszlop üres, tehát nem számlából jött létre
- abban az esetben ha bankból lett könyvelve akkor a napló oszlopban azt látjátok, hogy bank napló és a számla száma oszlop üres, tehát nem számlából jött létre
Hibás árfolyam különbséggel létrejött kiegyenlítések:
Speciális esetek kezelése miatt van lehetőség árfolyamkülönbség nélkül könyvelni a kiegyenlítést. Ezek a normál működésben általában hibás rögzítés eredményeképpen jönnek létre. Az eltérés keresése során, ha már tudjuk mely partnernél mely napon van, érdemes megnézni a deivzás számlák kiegyenlítéseit, hogy az árfolyamkülönbségek rendben vannak-e.
Dátumok kezelése:
A főkönyvi lekérdezések és az analitikai lekérdezések esetében más megközelítést kell alkalmazni a szűrésben használt dátumoknál.
I. Főkönyvi kimutatások
Főkönyvi kimutatások esetén, mindig az adott év (adott időszak) lekérdezése szükséges, pl.: 2022.01.01-2022.06.30. Fontos, hogy az év első napja ebbe bele essen különben a nyitónaplóból érkező egyenlegek nem szerepelnek benne!
Könyveléstechnikailag ez értelemszerű, hiszen az éveken átvezető nyitó naplón keresztül “átkerülnek” a tételek a következő évbe, így adott évre kérdezünk le.
Megjegyzés: vannak olyan programok, amelyek dátum mező kitöltése nélkül is működnek, ez IMA esetében nem megfelelő, mert azon programok esetében az évek külön adatbázisba vannak kezelve, tehát belépéskor kiválasztjuk a 2022-t, akkor az üres szűrés a 2022-t jelenti. Mivel IMA-ban az évek adatbázis szinten nincsenek külön szedve, mindig szükséges pontos dátum megadása.
pl.:
II. Analitika kimutatások
Fontos: az analitikai kimutatások egy része korosítható másik része csak szv. telj dátum alapján szűr. Mivel jelen esetben a főkönyvvel egyező kimutatást szeretnénk kérni, ezért olyan kimutatásokat kell használni ahol nem csak az szv. telj dátum adható meg, hanem a kiegyenlítések határ dátuma is.
Ezen kimutatások
- főkönyvi könyvelés / jelentések / szállítói és vevői pénzügyi nyilvántartás meghatározott időpontban
- számlázás / kimutatások / számlák korosítása
Továbbá figyelembe kell venni, hogy az analitika nincsen nyitó naplóval “elvágva”, tehát folyamatosan történik a vezetése.
Kezdő dátumnak érdemes olyan korai dátumot megadni amilyen nyitott számlák már biztosan nincsenek, vagy még nem is létezett a cég, ezzel biztosítjuk, hogy minden számla kerüljön bele a szűrendő számlák közé, tehát NEM a főkönyvi lekérdezés kezdő dátumától indulunk, hanem a legrégebbi számla számviteli teljesítés dátumától.
Befejező dátumként pedig az időszak vége (határ) dátumot kell megadni
pl.:
Fentiek igazak a szv. telj szűrésre és a kiegyenlítés dátuma szűrésre is.
A számla rögzítés menük, nem megfelelőek erre a célra, hiszen ha 2021-es kimutatást szeretnénk lekérdezni, de már rögzítettünk 2022-es számlát akkor a rögzítés menüben az már kiegyenlítettként látszik, de 2021.12.31-én még nem volt az. Ezért van szükség olyan lekérdezésre ahol megadható a kiegyenlítések határ dátuma.
Hogyan keressünk hibát?
Időszak szűkítése:
Érdemes azzal kezdeni a keresést, hogy mi az első olyan időpont amikor eltérést tapasztalunk. Így elkerülhetjük, hogy végig ellenőrizzük az egész évet úgy, hogy valójában egy nyitó eltérés okozza a problémát.
Nyitó egyenlegek egyeztetése:
Nyitó főkönyvi lekérdezések:
Kérjük le úgy a főkönyvi kivonatot, hogy a vizsgált időszakra kérjük ÉS betesszük a “Csak nyitó naplóból jövő tételek kimutatása” pipát.
Ezzel megkapjuk, mennyi volt nyitó napló szerint az adott főkönyvi szám egyenlege.
Nyitó analitikai lekérdezések:
Kérjük le úgy a pénzügyi nyilvántartást, hogy a határ dátumok a vizsgált időszak előtti utolsó napra essenek, hiszen minden ami ezen beállításokkal kiegyenlítetlen szerepelnek (kellene) a nyitó naplóban, tehát ha a vizsgált időszak 2022.01.01.-2022.06.30 akkor a határ dátum 2021.12.31.
Továbbá ez az egyetlen olyan eset amikor a szállítói / vevői számla rögzítés menü is használható. Kérjük le a “csak nyitó tételeket”
Így csak azon számlák jelennek meg, melyek nyitónak lettek jelölve, tehát kellene szerepelniük a nyitó naplóban.
Ebben az esetben a kimutatás alján látott Bruttó összeseneknek kell megegyeznie a főkönyvi kimutatással.
Nem egyezik a nyitó egyenleg:
Felmerül a kérdés miért nem egyezik:
Általában a nyitás során az analitika kerül először rögzítésre, meg van jelölve, hogy nyitó, így amikor “könyveljük” ezen számlákat bekerül a nyitó naplóba a hozzá tartozó bejegyzés. Eltérés akkor szokott előfordulni, amennyiben nem így történik
Tipikus okok:
- nem lettek a számlák nyitóként megjelölve
- fel lett rögzítve az analitika, de nem lettek beszúrva nyitó napló tételek
- fel lett rögzítve analitika nélkül a nyitó napló (mert pl. átvett könyvelésnél nem érkezett még meg az analitika)
- rossz évre lettek beszúrva a nyitó napló tételek (meg kell adni a nyitó analitika könyvelésében a nyitó dátumot, rossz dátum lett megadva)
Megoldás:
Meg kell keresni partner szinten, mely partnerek esetében van eltérés.
Le kell kérni a főkönyvi kartont (kartonokat) csak nyitó naplóból jövő tételek kimutatásával, illetve le kell kérni a pénzügyi nyilvántartást. Így mindkét kimutatás partnerenként csoportosított lesz. Mindez elvégezhető, illetve sok partner esetében ajánlott inkább az exceles kimutatásokkal elvégezni, és FKERES függvénnyel ellenőrizni, hol van az eltérés.
Újra “könyvelés”:
Abban az esetben, amikor az analitika a helyes, meg lehet tenni, hogy visszanyitjuk az összes nyitó analitikát, így amelyikhez volt nyitó napló sor, törlésre kerül, majd újra könyveljük, így biztosan egyezni fog.
Nyitó egyezik - időszakon belül van az eltérés:
Meg kell keresni, mikortól van eltérés, ehhez szűkíteni kell az időszakot, érdemes mindig felezni az időszakot, majd utána megkeresni a napot,az alábbiakból látszik, érdemes kétszer megnyitni az IMA-t, illetve két monitoron csinálni, sokkal gyorsabb,
példa:
2022.01.01.-2022.06.30 a vizsgált időszak
1. lekérjük 2022.01.01.-2022.03.31. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.03.31. az analitikát -> egyezik
2. lekérjük 2022.01.01.-2022.06.30. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.06.30. az analitikát -> nem egyezik, mivel tudjuk, hogy az eltérés nem 1-3 hóban van 4-5-6 hóban megyünk tovább
3. lekérjük 2022.01.01.-2022.04.30. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.04.30. az analitikát -> egyezik
4. lekérjük 2022.01.01.-2022.05.31. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.05.31. az analitikát -> nem egyezik, meg kell keresni a napot
5. lekérjük 2022.01.01.-2022.05.15. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.05.15. az analitikát -> egyezik, akkor a hónap 2 felében van a gond
6. lekérjük 2022.01.01.-2022.05.20. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.05.20. az analitikát->egyezik
7. lekérjük 2022.01.01.-2022.05.25. a főkönyvet, 2015.01.01.-2022.05.25. az analitikát -> nem egyezik, tehát az eltérés 05.20 és 05.25 között van
8. ez követően naponként haladunk, így pl megtaláljuk, hogy 05.23-án van az eltérés
Ismert a dátum, meg kell keresni a partnert:
Kérjük le az adott napi főkönyvi kartont partnerenként csoportosítva így kiderül az adott napon mely partnerekre van könyvelés
Érdemes a “0 egyenleggel rendelkező partnerek” pipát is betenni, hogy azon partnerek is megjelenjenek akikre van könyvelés de főkönyv szerint 0 az egyenlegük.
Ebből megtudjuk mely partnereket kell ellenőrizni.
Ezt követően a fenti egyeztetést a 05.23-as határ dátummal, egyesével, partnerekre bontva végezzük el. Ebből ki fog derülni mely konkrét partnernél kell keresni az eltérést.
Végül adott partnerre vizsgálva az analitikát és a főkönyvet már látszódni fog mi okozza az eltérést. Lásd leírás elején, tipikus eltérést okozó esetek.
Kimutatások részletes leírása
Főkönyvi kimutatás:
I. Főkönyvi kivonat PDF-ben: Pénzügy számvitel / főkönyvi könyvelés / jelentések / főkönyvi kivonat
Ennek eredményeképp látjuk a főkönyvek egyenlegeit
II. Partnerenkénti egyenleg, adott karton, PDF-ben: Pénzügy számvitel / főkönyvi könyvelés / jelentések / főkönyvi karton
Lehetőség van partnerenként csoportosított kartont lekérdezni. A tételek kimutatása pipát KI kell venni, a csoportosítás partnerenként pipát BE kell tenni.
Érdemes szűrni egy (vagy több főkönyvre)
Így megkapjuk az adott karton partnerekre bontott egyenlegét
III. Partnerekre bontott egyenleg táblázatos formában Főkönyvi könyvelés / egyszerűsített excel export / főkönyvi kivonat
Lehetőség van a szűrések között a “Csoportosítás partnerenként” opciót beállítani. Ekkor minden 31* és 454* főkönyvi szám partnerenkénti alábontással jelenik meg.
Analitika kimutatások:
I. Pénzügyi nyilvántartás - PDF-ben Pénzügy számvitel / főkönyvi könyvelés / jelentések / szállítói és vevő pénzügyi nyilvántartás meghatározott időpontban
Dátumok a fent leírtak szerint:
pl.:
Ennek eredményeképp kapunk egy partnerenként bontott PDF-es kimutatást, melyben látszik forintban és devizában az adott partner egyenlege:
kimutatás végén az összesített egyenleg látszik:
II.Korosított lista Számlázás / Kimutatások / Számlák korosítása menüben
Ez egy táblázatos kimutatás, tehát exportálható excelbe.
Működést tekintve szinte megegyezik az előzővel. Két fontos különbség van, ebben a kimutatásban számla kelte szűrés is van, illetve itt nincsen partnerenkénti összesítés.
Dátumok használata:
Számviteli teljesítés dátuma: az előzőek szerint
Korosítás dátuma: az előzőek szerinti határ dátum
Fontos: a lista számla keltére IS szűr, ezért érdemes a kelte vége dátumot nagyobb intervallumra hagyni, hogy a későbbi keltezésű de szv. teljesítésben a vizsgált időszakra eső számlák ne maradjanak ki
A részletes adatok kimutatása lehetőséget használva több, a későbbi összegzést vagy szűrést segítő oszlop jelenik meg.