Zárás
Az évzárást a “Pénzügy/Számvitel / Főkönyvi könyvelés / záró napló” menüpontban végezzük el. Az “Évzárás” gomb megnyomásával, megadjuk a zárás időintervallumát, és kész. :)
A zárás előtt mindenképp végezzük el az alábbi teendőket. Ha mégis valami miatt vissza szeretnénk vonni az évzárást, ezt könnyedén megtehetjük az “Év visszanyitása” gomb segítésével. (Amennyiben már megnyitottuk belőle a következő évet, akkor is visszanyithatjuk, csak előszőr az évnyitást kell visszanyitni a nyitó naplóban.)
1. Átnézni a hibajavítás menüpontot, itt sok hiba kiszűrhető, rendezhető
Pénzügy számvitel/ Főkönyvi könyvelés / Hibajavítás
Ügyeljünk a dátumszűrőre, most alapból mindenhol az aktuális évi állapottal, január eggyel nyílnak meg az ablakok, állítsuk át az előző, zárni kívánt évre, vagy még korábbi kezdő dátumra.
E poton belül kiemelten fontos:
- Könyveletlen tételek
- Számla analitika ?= könyvelés
- Számla ÁFA <> ÁFA napló
- ÁFA bevallás sora nélkül lekönyvelt számlák
2. A vevő és szállító analitika egyeztetése a főkönyvvel.
3. Tárgyi eszközök egyeztetése a főkönyvvel
4. Technikai számlák rendezése
5. Év végi devizaátértékelés
A számlákat egyesével, a számlakartonon lehet átértékeltetni. A számla karton alján lévő év végi devizaátértékelés gomb segítségével, az év megadása után írjuk be a felkínált MNB árfolyamot.
Kötelegelt a Számlázás / Kimutatások / Számlák korosítása / Átértékelés menüpontban tudjuk, pénzemenként külön szűrve tudjuk egyszerre a kijelölt számlákat átértékelni.
Átértékelést megelőzően arra figyeljünk oda, hogy idei kiegyenlítések ne legyenek a számlán, mert akkor nem a 12.31-i nyitott állapotát fogjuk átértékelni, hanem ami aktuálisan az analitikán lévő egyenlege.
A bankot a bank napló menüpontban, a pénztárat a pénztárnaplóban lehet átértékeltetni. Ez létrehozza a napló tételt, amit a szokásos módon még le kell könyvelni.
Az egyéb devizás főkönyvi számláinkat, kézzel, a vegyes naplóban lehet átértékelni, majd a nyitó naplóban rendezni az összevezetését.
6. Elhatárolások rendezése
Alapvetően az aktuális évi 2020 keltezéssel kiállítahtunk 19-es teljesítésű számlát, ezekkel nincsen teendő, 2019-ben fogja kezelni őket. Amennyiben az áfája viszont Ahol tényleges elhatárolás van, éven túli átnyúlás, a számlán, a tételsor kartonján, a jogcím mező mellett lehet megadni az érintett időszakot, pl. decemertől-februárig, az elhatárolást ima időarányosan el fogja számolni, további teendő ez esetben sincs. Az különböző elhatárolásokról
7. Zárás
Pénzügy/számvitel / Főkönyvi könyvelés / záró napló
Megnyomjuk a ceruzás, "Évzárás" gombot, megadjuk a dátumot. Ezzel elkészülnek az évzárás tételei, könyvelhetjük őket.
Nem tudjuk elvégezni a zárást, hibaüzenetet kapunk, ha vannak könyveletlen tételeink, a jelzett, megfelelő menüpontban végezzük el a könyvelést, majd térjünk vissza a zárás menüponthoz.
Ha még találnánk valami javítandó, utólagos tételeket, az évzárás visszanyitható, az "Év visszanyitása" gombbal.